Csütörtök első órában március 15-ei emlékműsor lesz! Ünneplőt, kokárdát ne felejtsétek el!

Iskolánk 41 tanulója és 4 pedagógusa vett részt a Rákóczi Szövetség március 15.-i diákutaztatási programjának köszönhetően egy nagyváradi kiránduláson.

A program célja, hogy magyarországi és külhoni magyar tanítási nyelvű iskolák építsenek ki együttműködést, emlékezzenek közösen a kárpát-medencei magyarság legfontosabb ünnepeiről, emléknapjairól.

A Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium ezúttal a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum vendége lehetett. A programban szerepelt ismerkedés, közös megemlékezés és koszorúzás Szacsvay Imre, az első népképviseleti országgyűlés vértanú jegyzőjének szobránál illetve városnéző séta.

Köszönjük Nagyvárad! Köszönjük Ady Endre Líceum!

IMG 20190311 110631IMG 20190311 125828IMG 20190311 130632IMG 20190311 162101 1

Iskolánkat két diák, Héder Márk (a helyi alapszervezet diák-alelnöke) és Gajda Fanni képviselte Ficsor Tamás tanár úr kíséretében a Rákóczi Szövetség Középiskolás Vezetői Fórumán, Budapesten.

A közel 300 kárpát-medencei középiskolás diák és tanáraik tartalmas programon vehettek részt a három napon.

A rendezvény jelentős részét a Szt. Margit Gimnáziumban bonyolították le.

Volt filmvetítés (Szomszédaink, a magyarok – Kárpátalja) és azt követően beszélgetés az alkotókkal Galán Angélával, Zámborszki Ákossal, mozgás- és hangszínházi előadás (William Golding – A Legyek Ura), beszélgetés és előadás Agócs Gergely néprajzkutatóval és Hegedűs Endre zongoraművésszel.

A programot színesítette ismerkedési est, több munkamegbeszélés a Rákóczi Szövetség 2019-es programjairól, működéséről.

A hétvége legemelkedettebb része a Rákóczi-emlékév kapcsán, a Kossuth téren tartott ünnepi megemlékezés, koszorúzás és élőkép alkotás volt.

https://www.mediaklikk.hu/video/m5-hirado-2019-03-02-i-adas/?fbclid=IwAR13xCUiQOZtv3LMJP_ULAW6AeSSkJrqY_4QpMrBV0avVlEs1tSFXKgS3R0 (6’ 33”)

IMG 20190301 163302IMG 20190302 134243IMG 20190302 151821IMG 20190303 111822

2018. december 6-án a Rákóczi Szövetség központi irodájának kétfős küldöttsége (Nagy Domonkos István - szervezetfejlesztési és informatikai igazgató - és Aradi Márk munkatárs) látogatott iskolánkba, hogy a Szövetség nevében együttműködési szerződést írjon alá a Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium igazgatójával, Dr. Rückné Mező Györgyivel.

domáék

A Rákóczi Szövetség 1989-ben jött létre, Dr. Halzl József vezetésével, aki a Szövetség tiszteletbeli elnökeként máig meghatározó arca egyesületünknek.

A Rákóczi Szövetség kisebbségpolitikai és érdekvédelmi egyesületként határozza meg magát: olyan társadalmi szervezetként, amely politikai pártoktól független, ezektől támogatást nem kap, országgyűlési képviselőjelöltet nem állít, nem támogat és ezt a jövőben is kizárja tevékenységi köréből.

Elsődleges feladatának a magyar-magyar kapcsolattartást tartja.

Az alapítók szándéka szerint különösen a Felvidéken és Kárpátalján élő közösségeinket (az egykori Rákóczi –birtokok területe), de gyakorlatilag valamennyi elcsatolt országrészben élő magyart illetve mára a világ szórványmagyarságát is célozza programjaival.

alakuló3

Az anyanyelv és a magyar kultúra ápolása, a kisebbségben élő magyarság oktatásügyének támogatása, a Kárpát-medencében élő magyarság együvé tartozásának erősítése és II. Rákóczi Ferenc, a Nagyságos Fejedelem emlékének, szellemi örökségének megőrzése szintén céljaink közé tartozik.

A Rákóczi Szövetség évente programok sokaságát kínálja középiskolás illetve felnőtt tagjai számára: Történelem versenyek: Gloria Victis (ifjúsági találkozó is), Cultura Nostra, Középiskolás vezetőképző, Diákutaztatási programok: Felvidéki Séták, Kárpátaljai Kirándulás, Partiumi Kirándulás, Délvidéki Séták, közös ünneplés: Október 23., Március 15., Június 4. diákutaztatási pályázatok, Táborok: Sátoraljaújhelyi Középiskolás Tábor, Kárpát-medencei Színjátszó Tábor (később Összmagyar Egyetemista Tábor), Tanároknak: Óvodapedagógus Tábor, Magyar Nyelv és Irodalom szakos tanárok Tábora, Történelem Tanárok Tábora, Középiskolai Szervezetek Vezetőinek Tábora

Napjainkra a Szövetség a második legnagyobb civilszervezet az országban a horgászok mögött.

rkrampusz

A Mikulás napján tartott alakuló gyűlést Rákóczis Krampusszal is reklámoztuk, majd délután 15 órától 21 diák és 6 pedagógus részvételével megalakítottuk a helyi alapszervezetet. A jelenlévők tájékoztatására illetve az új alapszervezet köszöntésére a Szövetség részéről Nagy Domonkos vállalkozott.    Ficsor Tamás   Mezőberény, 2018. december 13.

Copyright © 2019 PSG Rights Reserved.